Pan Damazy (1967)

Akcja rozgrywa się w dworku szlach. wokół rodzinnej sprawy o spadek. Celem intryg jest Damazy, prawowity spadkobierca majątku po bracie ; on też swoją nieskazitelną uczciwością i dobrocią niweczy nikczemne zamiary szwagierki Żegociny i jej siostrzeńca Seweryna, wspieranych przez rejenta Bajdalskiego. Sympatię skupił Bliziński na Damazym - przedstawicielu cnót staroszlacheckich, ukazując z humorem także jego wady (brak wiedzy) i słabostki.
Dramatyczny wątek romansu Seweryna z Mańką, tolerowanego przez Żegocinę, wyprzedza Moralność Pani Dulskiej i jest zapowiedzią naturalizmu. Bliziński broni kobiecej i ludzkiej godności skrzywdzonej dziewczyny, czyniąc jednocześnie kandydatem do jej ręki Genia, syna Rejenta, literata-pozytywistę. Inną, typową dla Blizińskiego parę młodych tworzą córka Damazego i Antoni, brat Seweryna, wykształcony rolnik, kontynuator rodzimych tradycji (ojciec powstaniec).



Autor sztuki: Józef Bliziński
Tytuł oryginalny: „Pan Damazy”
Produkcja: 1967
Premiera TV: 23 październik 1967

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Tykalska

Żegocina

Mańka

Helena

Pan Damazy

Rejent

Seweryn

Antoni

Eugeniusz

Lokaj




Notatki:
Sztuka, mimo złagodzenia konfliktów społecznych, dzięki walorom artystycznych (żywy obraz obyczajowości środowiska i charakterów, obfite didaskalia - wskazówki reżyserskie), należy do wybitniejszych osiągnięć dramatu pozytywistycznych, jest trwałą pozycją repertuarową teatrów.
Komedia Józefa Blizińskiego została nagrodzona w konkursie utworów dramatycznych w 1877 w Krakowie. Premiera odbyła się w tym samym roku we Lwowie. Pierwodruk nosił następująca dedykację:
J.I. KRASZEWSKIEMU
w dowód głębokiej czci, wdzięczności za zachętę przy stawianiu pierwszych kroków poświęca
Autor


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.180831

(POL) polski,


— BRAK DODATKOWYCH ILUSTRACJI —

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz